Ευρωπαϊκό ΚύπελλοΞιφασκιας έως 14 ετων στο Ξίφος Μονομαχίας. & Κύπελλο Εφήβων Νεανίδων Ξίφος Μονομαχίας 2018

Μοίρες 03/12/2018

Ένα γεμάτο σαββατοκύριακο έζησαν οι ξιφομάχοι της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς στη Θεσσαλονίκη.

Το Σάββατο στο περίπτερο 7 της ΔΕΘ διεξήχθη το ευρωπαϊκό Κύπελλο Ξιφασκίας έως 14 ετων στο Ξίφος Μονομαχίας.

Στα αγόρια συμμετείχαν 56 αθλητές από Ελλάδα Βουλγαρία Σκόπια Αγγλία και Κύπρο.

Ο Γρηγοριάδης Γιάννης που πέρυσι είχε πάρει το ασημένιο μετάλλιο κατάφερε και φέτος να ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου αφού έχασε μόνο στον τελικό από το Ρασπόψη  (ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ ).

Οι 12χρονοι Μουρτζάκης Νίκος και Λιονάκης  Κώστας στη πρώτη διεθνή τους παρουσία έκαναν αξιοπρεπή εμφάνιση κι αφού πέρασαν στα νοκ άουτ έχασαν στις λεπτομέρειες την είσοδο στους 32 .

Τελικές θέσεις Μουρτζάκης 36 Λιονάκης 41.

Στα κορίτσια όπου συμμετείχαν 48 αθλήτριες η μόνη εκπρόσωπος της ΑΛΜΕΣΣΑΡΑΣ η Σφακιανάκη Εβελίνα πέρασε νικηφόρα τις πουλ και αφού νίκησε σε 2 νοκ άουτ μπήκε στις 16 καλύτερες.

Ο δρόμος για τα μετάλλια σταμάτησε στη Καραουσόγλου (Οδυσσέα Χαλανδρίου) από την οποία έχασε σε ένα συναρπαστικό αγώνα 15-12και κατέλαβε την 14η θέση.

Την Κυριακή ο ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ  διοργάνωσε το τελευταίο κύπελλο στη κατηγορία Εφήβων Νεανίδων στο Ξίφος Μονομαχίας για  το 2018 .

Στους αγώνες συμμετείχαν 44 αθλητές και η  Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς έδωσε και σε αυτούς τους αγώνες το παρών με 4 αθλητές.

Ο Γρηγοριάδης Γιάννης "ζεστός "ακόμα από το ασημένιο μετάλλιο του Σαββάτου κατάφερε να ξανανεβεί στο βάθρο κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο. Στους 8 σταμάτησε ο αδελφός του Παύλος που έπεσε μπροστά στο αδιαφιλονίκητο φαβορί Αβραμίδη που κατέκτησε και το κύπελλο. Τελική θέση του Παύλου η 7η.

Ο Χατζηγεωργίου Νίκος αφού πέρασε νικηφόρα 2 νοκ άουτ βρέθηκε στους 16 και έχασε στο πόντο την είσοδο στην 8αδα από το Ρασπόψη  (ΟΞΙ ΦΛΩΡΙΝΑΣ )και κατετάγη 10ος. Ο Μπουχαλάκης Ανδρέας αφού έκανε ένα καλό πρώτο γύρο νίκησε και ένα νοκ άουτ Και πέρασε στους 32 όπου έχασε από το Ρασπόψη  την είσοδο στην 16αδα. Τελική θέση η 22η.

Την αποστολή συνόδευσε ο Προπονητής Κος Φουστανάκης Δημήτριος .

Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαράς συγχαίρει τον ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ για την άψογη διοργάνωση και ευχαριστεί τους γονείς που πάντα συμπαραστέκονται  στον προπονητή και στο σωματείο.