παγκόσμιο κύπελλο ξιφασκίας  Ηράκλειο Κρήτης

Το Ηράκλειο φιλοξένησε το σαββατοκύριακο 15 και 16 Δεκεμβρίου ένα από τα 8 κύπελλα κόσμου στο Ξίφος Μονομαχίας Νέων Ανδρών  (μέχρι 20 ετών )

Στο εκπληκτικό κλειστό γυμναστήριο 2 αοράκια στο Ηράκλειο με τη συμμετοχή 203 αθλητών από 32 χώρες από τους οποίους οι 19 ήταν Έλληνες.

Το Σάββατο έγιναν οι ατομικοί αγώνες όπου συμμετείχαν 3 αθλητές από την Αθλητική Λέσχη Μεσσαρας.

Πάρα το υψηλό επίπεδο των αθλητών που συμμετείχαν  ο Γρηγοριάδης Παύλος στη δεύτερη συμμετοχή του σε αντίστοιχο αγώνα  (συμμετείχε και πέρυσι) κατάφερε να κάνει 3 νίκες στην πουλ και να περάσει τον πρώτο γύρο  (στους 158 ).

Για να μπει στους 128 κατάφερε να νικήσει τον Μπρουμιλλερ  (Αυστρία ) 11-10 σε ένα συγκλονιστικο αγώνα που μέτρησε η ψυχή του μεσσαρίτη αθλητή που βρέθηκε να χάνει 6-1 στην αρχή του αγώνα.

Η είσοδος στους 64 πρώτους σταμάτησε στον Αντρασι  (ΟΥΓΓΑΡΊΑ ) όπου ο Γρηγοριάδης έχασε 15-5 αποκομίζοντας όμως τεράστια εμπειρία για τα επόμενα 3 Χρόνια που θα αγωνίζεται στην κατηγορία αυτή. Τελική θέση η 118η η δεύτερη καλύτερη από Έλληνα αθλητή.

Ο ''πρωτάρης" Χατζηγεωργίου Νίκος στα 14 του αγωνίστηκε ίσος προς ίσος με πολύ έμπειρους αθλητές και αν ήταν λίγο πιο τυχερός ίσως περνούσε στο δεύτερο γύρο μιας και έχασε 3 αγώνες στο 5-4 ..τελική θέση 191η.

Ο Μαλλιαράκης Γιώργος ο οποίος έμαθε την παραμονή του αγώνα ότι θα συμμετέχει δεν κατάφερε να εγκλιματιστεί στον αγώνα αποκομίζοντας ωστόσο μεγάλη εμπειρία.

Από τους Έλληνες αθλητές καλύτερη θέση ο Στέργιος Τσώκας από τον ΟΞΙΦΛΩΡΙΝΑΣ (57ος).

1ος  Ναγκίμπ  ((ΟΥΓΓΑΡΊΑ )

2ος  Γκαζανιγκα  (ΙΤΑΛΙΑ )

3οι   Σβελαιντζε (ΡΩΣΙΑ)

Φίλιππε  (ΓΑΛΛΙΑ)

Την Κυριακή διεξήχθησαν τα ομαδικά. Η ελληνική ομάδα  (Τσώκας, Αβραμίδης , Μαρκόπουλος ,  Παναγιωτόπουλος )πάλεψε την είσοδο στην 16αδα απέναντι στην Νορβηγία αλλά πάρα την υπερπροσπάθεια τελικά ηττήθηκε 45-40 και κατέλαβε την 22η θέση.

Η Αθλητική Λέσχη Μεσσαρας συγχαίρει τους αθλητές της που έλαβαν μέρος και ιδιαίτερα τον Γρηγοριάδη Παύλο για την επίδοση του σε τέτοιου επιπέδου αγώνες, την ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας και όλους όσους εργάστηκαν για να φέρουν σε πέρας αυτούς τους αγώνες.

Ευχαριστεί την ANEK -BLOU STAR FERRΙΕS για την έκπτωση που παρείχε σε όσους ταξίδεψαν ακτοπλοϊκώς στο νησί μας και επίσης τα ΝΕΡΆ ΖΑΡΟΣ που παρείχαν νερό σε όλη τη διοργάνωση.

Η Κρήτη Η Παγκόσμια Ομοσπονδία Ξιφασκίας και η Ελληνική Ομοσπονδία Ξιφασκίας έκλεισαν το ραντεβού για το 2019 στις 14 και 15 Δεκεμβρίου για το επόμενο κύπελλο κόσμου στην Ελλάδα.