Η ΑΛΜ στο Κύπελλο Ελλάδος στο Ξίφος ασκήσεως στην κατηγορία έως 20 ετών στην Αθήνα

Μοίρες 22/10/2018

Μια 14χρονη αθλήτρια από τη Πόμπια κατάφερε 2 Χρόνια μετά την  ανάδειξη της σε  πρωταθλήτρια Ελλάδας στην κατηγορία έως 13 ετών να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο το Σάββατο στο κύπελλο Ελλάδος στην κατηγορία έως 20 ετων !

Η Δήμητρα Σφακιανάκη η ξιφομάχος της Αθλητικής Λέσχης Μεσσαράς κατάφερε ανάμεσα σε 33 αθλήτριες έως 20 χρονών να ανέβει στο βάθρο φορώντας το χάλκινο μετάλλιο στο στήθος.

Με την καθοδήγηση του συναθλητή της Φουστανάκη Στέλιου  μιας και ο προπονητής του σωματείου ήταν στη Θεσσαλονίκη με άλλη αποστολή κατάφερε να περάσει δύσκολα τον πρώτων γύρο αλλά η συνέχεια ήταν απολαυστική , νικώντας όσες αθλήτριες βρήκε στο δρόμο της σταμάτησε στη πρωταθλήτρια Ελλάδος Χαλδαίου Μαρία και δεν βρέθηκε στο τελικό.

Μια μεγάλη επιτυχία της Σφακιανάκη που δείχνει τη συνεχή ανοδική της πορεία.

Στους Νέους άνδρες οι Κάζηλας Γιάννης και Αυγουστάκης Μανώλης δεν κατάφεραν να μπουν στους 16 πρώτους και κατέλαβαν τις θέσεις 21 και 22 αντίστοιχα ανάμεσα σε 32 αθλητές

Το Δ.Σ. Συγχαίρει τους  αθλητές  του συλλόγου ευχαριστεί για τη στήριξη τον έμπειρο αθλητή Φουστανάκη Στέλιο που παρά το ότι αγωνίζεται στο Ξίφος Μονομαχίας κατάφερε να βοηθήσει τη συναθλήτρια του να ανέβει στο βάθρο και ευχαριστεί για άλλη μια φορά την ANEK - BLUE STAR FERRΙΕS για την βοήθεια της στην μετάβαση κι αυτής της αποστολής μας.